Gökçeada’ya Ulaşım Seçenekleri

Türkiye’nin en batı illerinden birinde yer alan Gökçeada yemyeşil doğası ve tertemiz havasıyla birlikte özellikle de yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biri olmuştur. Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada’ya sadece deniz yolu ile ulaşım sağlanabilmektedir. Her ne kadar kara yoluyla yapacağınız ulaşımın belli bir noktasından sonra kesinlikle deniz ulaşımına dönmektedir. Çanakkale merkezde bulunan Liman içerisinden deniz otobüsü, Eceabat-Kabatepe Limanı’ndan Gökçeada’ya düzenli olarak feribot ve arabalı vapur seferleri düzenlenmektedir. Gökçeada’ya araba ile ulaşım sağlanmış olduğundan arabalı vapurlar Kuzulimanı üzerinden Kabatepe Limanı’na hareket etmektedir.

İstanbul’dan Gökçeada’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul üzerinden Gökçeada’ya gitmek istiyorsanız ise Tekirdağ, Gelibolu ve Eceabat üzerinden Kabatepe Limanı’na gelebilir Ankara, Eskişehir, Bursa, İzmir üzerinden de Çanakkale Boğazından geçerek Eceabat, Lapseki ya da Kilitbahir üzerinden geçerek Kabatepe Limanı’na ulaşabilme ihtimaliniz bulunmaktadır.

Arabalı vapur seferleri yaz ayları içerisinde iki saatte bir olmak üzere 24 saat içerisinde toplamda 12 kere Gökçeada’ya gidiş hakkı verilmektedir. Yaz aylarında yaşanan seferler yaklaşık olarak 1,5 saat sürerken kış aylarında hava koşullarına göre yaklaşık olarak 2 saati bulmaktadır. Kış aylarında bazı günler hava koşullarına göre seferlerin iptal olabilme durumunu da unutmayınız.

Gökçeada’ya Otobüs ile Gitmek

İstanbul üzerinden otobüse binerek Gökçeada’ya ulaşmak istiyorsanız öncelikli olarak sadece 2 otobüs firmasının ulaşım sağlamış olduğunu unutmayınız. 2 otobüs firması yaz aylarında sabah ve akşam olmak üzere 2 sefer düzenlemektedir. Kış aylarında otobüsler Gökçeada’ya girmediğinden Gökçeada merkeze 15 dakika uzaklıkta olan Eceabat İskelesi’nde bırakarak yolculuğunuza oradan minibüs ile devam etmenizi sağlamaktadır.

Cevapla

Your email address will not be published. Required fields are marked *