Gökçeada’nın Sosyal Yapısı

Gökçeada sosyal yapısı ve sahip olduğu kültürel zenginlikler ile birlikte farklılık yaratan bitki örtüsüyle de tatilde olan kişiler için farklı şekilde yapılar oluşturabilmektedir. Gökçeada bitki örtüsü ve yerleşik coğrafi yerleri ile ziyaretçilerine farklı anlar geçirebilmektedir. Özellikle de coğrafi yapısının altında yatan sosyal yapısıyla da tatil için gelen kişilere oldukça iyi şekilde tatil geçirebilme fırsatı sunmaktadır. Gökçeada yapısı ve tarihi güzellikleriyle ortaya çıkan yapıları ile en iyi şekilde turizm bölgelerinden bir tanesi olmuştur.

Su Kaynakları

Gökçeada su kaynakları ve zengin tarihi yapılarıyla oldukça yeterli potansiyele sahip olabilmektedir. Gökçeada içme suyu bakımında ve kendince yereli potansiyele sahip olabilen az kalmış yerlerden bir tanesidir. Tatlı su kaynaklarının çokluğu itibariyle adalar arsında Ege Denizi’nde birinci dünyada ise dördüncü sırada yer alan Gökçeada ada etrafında bulunan su kaynaklarının temiz olmasıyla birlikte de kirlenmeyerek tatlı su potansiyeline sahip olan düzeyde olmaktadır.

Yer altı kaynakları yani su kaynaklarından bahseden kişilerin her zaman düşündükleri Şahinkaya, Şirinköy, Eşelek ve Uğurlu göletlerinden sulama amaçlı Zeytinli Baraj Gölü’nden ise içme ve kullanma suyu ile birlikte Çınarlı Ovası’nda tarımsal olarak sular kullanılmaktadır.

Madenler

50-60 sene evvel önce işletmeye çalışılmış olan iki demir cevheri yatakları ve granit Ada’nın ortasında bulunan dağlık bölge içerisinde farklı şekilde madenler bulunmaktadır. Ayrıca muhtelif yerlerde bulunan kalitesi pek iyi olmayan linyit yatakları da aynı şekilde bulunmaktadır.

Yalnız Ada’nın Nerimata mevkiinin içerisinde ve Kuzulimanı’ndaki linyit yatakları 1874 senesinden beri Alman firması tarafından işletilmektedir.

Kumsallar

Adamız etrafından çepeçevre yaklaşık olarak 95 kilometre uzunluğunda olan sahil şeridi ile birlikte irili ufaklı kumsallara sahip olan Gökçeada dünyanın en temiz sahillerine sahip olabilmektedir. Yaklaşık olarak 30 kilometre olan Ada içerisinde 27 kilometre’lik bir deniz bulunmaktadır.

Toplum Düzeni

Gökçeada ilçe merkezi ve içerisinde bulunduğu 9 köyden meydana gelmektedir. Gökçeada’da sürekli olarak kalan nüfus yaklaşık olarak 8,600 kişidir. Rum ve Türk toplumundan insanların yaşadığı Ada içerisinde her iki farklı ülke vatandaşları da birbirinin örf ve adetlerine karışmayarak kendi hallerinde kardeşi bir şekilde yaşamaktadır.

Sağlık

Gökçeada Devlet Hastanesi

Ada içerisinde 25 yataklı bir Devlet Hastanesi (Üroloji, Genel Cerrahi, Dahiliye, Diş, Laboratuar, Röntgen, Anestezi, Ameliyathane ve Acil Polikinlik) ile aile hekimlerinden oluşan merkezler ile yan yana gelebilmektedir. Ada içerisinde Sağlık Ocağı bulunmaktadır. Sahil Sağlık Denetleme Merkezi Baştabipliği de faaliyetleri tarafından sürdürüldüğünden Hastane ve aile hekimlerine ait yeterli sayıda ambulans bulunmaktadır.

Eğitim

Şehir merkezi içerisinde 1, Köylerde 4 olmak üzere 5 adet ilköğretim okulu 1 tane de Ortaokul bulunmaktadır. Gökçeada Çok Programlı Lisesi ise Gökçeada Atatürk Anadolu Öğretmen Lisesi ve Endüstri Meslek Lisesi olmak üzere üç lise ile birlikte karşılanmaktadır.

Cevapla

Your email address will not be published. Required fields are marked *