Gökçeada’da İç Ulaşım ve Limanları

Gökçeada eskiden beri yerleşik yaşantısının yanı sıra özellikle de yaz aylarında yapılacak olan seyahat planlarının birincisi sırasında yer alarak pek çok insanın güzel yerler keşfetmesine ve bu keşfiyle birlikte oldukça daha iyi kültür ve turizm olanaklarını arttırmasıyla ünlü bir ada olmaktadır.

Gökçeada’nın kuzey-güney arasında ki mesafe yaklaşık olarak 15 km doğu-batı uzunluğu ise ortalama olarak 30 km olarak bilinmektedir. Ada merkezi içerisinde vatandaşları kolay bir şekilde gezebilmesi için taksi durağı bulunmaktadır. Bazı taksiciler ile anlaşarak da sizi tüm adayı gezdirebilme ihtimali bulunmaktadır. Bu konuda Gökçeada Taksi Durağı’nı arayarak detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ada içerisinde bulunan plajlara ve görmeniz gereken köylere giden dolmuş seferleri de bulunmaktadır. Bizim size önerimiz adayı bir günde değil de güzel yerleri bölümler haline ayırıp 3-4 gün içerisinde görmek size daha büyük keyif verecektir.

Kuzulimanı – GÖKÇEADA

Gökçeada Limanları

Kuzu Limanı; Gökçeada limanları içinde bulunan en faal limanlarından bir tanesidir. Genellikle sahil güvenliğin koordinatörlüğünde bulunan limana bağlantı adanın diğer bir liman anakara bağlantısı ile sağlanmaktadır. Biraz çorak görüntüsünden ötürü hayal kırıklığı olan liman içerisinde özel tekne ile gelen vatandaşlar liman hizmeti alabilmektedirler.

Kaleköy Limanı; gelen turistlerin en sempatik bulduğu adalardan bir tanesidir. Özel teknesiyle birlikte gelen kişiler liman hizmeti alabildiği gibi normal olarak gelen kişilerde de limanın içerisinde bulunan hediyelik eşya ve bar veya restoranlarda vakit geçirebilmektedir.

Uğurlu Limanı; Gökçeada’nın ticari limanı olarak bilinmektedir. Balıkçıların ikamet ettiği bu liman içerisinde gümrük sorunu bulunmaktadır. Devlet tarafından çözülebilmeyi hedeflenen bu liman için ilerleyen yıllarda Yunan adaları ile bir köprü konumunda olacağı söylenmektedir.

Uğurlu köyü, aynı zamanda adanın en önemli turizm noktalarından biri olmakla birlikte çok sayıda apart ve pansiyona ev sahipliği yapmaktadır. Gökçeada ev tipi pansiyonculuğun giderek gelişerek daha butik konaklama tesislerine ev sahipliği yapan önemli turizm destinasyonlarımızdan biri olma yolunda ilerlemektedir.

         

Cevapla

Your email address will not be published. Required fields are marked *