Gökçeada Ulaşım Seçenekleri

gökçeada feribot seferleri

Tarihi kalıntıları ve yerleşik hayatının tam olarak oturmasıyla birlikte yerli ve yabancı birçok turistin ziyaret etmiş olduğu Gökçeada için ulaşım olanakları önceki yıllara oranla daha fazla alternatife sahiptir. Havayolu, karayolu ve denizyolu tarafından yapılan seferler ile gelen turistler yaşantılarına farklı anlar katabilmektedir. Bu yüzden Gökçeada’ya ulaşım olarak pek çok farklı seçeneği kullanabilir kendinizi en kısa yoldan Gökçeada’ya ulaştırabilirsiniz.

Gökçeada Havalimanı

Gökçeada Havalimanı

Gökçeada’ya havayolu tarafından ulaşım sağlamak isteyen kişiler için öncelikli olarak 2010 yılında bir havaalanı yapılmıştır. 2010 yılında hizmete açılan havaalanında yalnızca iç hatlar terminali bulunduğundan Türkiye içi uçuşlar yapılmaktadır. Havaalanının büyüklüğü yaklaşık olarak 1200 metre kare alan içerisinde bulundurulmaktadır. Pist uzunluğu da oldukça büyük olduğundan aynı anda 2-3 uçak pistten kalkabilme ihtimali bulunmaktadır. 2012 yılı içerisinde Borajet Sabiha Gökçen havaalanından haftada 2 uçuşla birlikte seferler başlatılmış olup 1 sene sonra Devlet tarafından yapılan açıklama ile Sabiha Gökçen ve Esenboğa havaalanlarında uçuş sayılarının 3’e çıkması ve yaz boyunca da bu uçuşların devam edilmesi gerektiği açıklanmıştır.

Otomobil ile Ulaşım

İstanbul veya civarı konumdan gelecek olan kişiler için TEM veya E5 üzerinden Tekirdağ – Malkara – Keşan – Çanakkale istikametinde yer alan Eceabat’a 5 km kala Milli Park kavşağından feribot göstergeli Kabatepe levhasına dikkat edilerek sağa döndükten sonra limana geçiş yapılabilmektedir. Liman üzerinde satılan biletleri alan vatandaşlar ise Gökçeada’ya giden feribota binebilmektedir. İstanbul Gökçeada arası kaç saat sürüyor sorusuna yaklaşık olarak 3 saat karayolu ve 1 saat 15 dakikalık feribot yolculuğu sürüyor diyebiliriz.

Anadolu yakasından gelen vatandaşlar ise Bursa-Bandırma tarafı üzerinden geliyorsa; Lapseki limanından plakasını söyleyerek Gökçeada üzerinden biletini alıp; Gelibolu tarafına günboyu her saat başı hareket edebilmektedir. İzmir ve Balıkesir tarafından gelen vatandaşlar için ise Çanakkale Limanının içerisinde plakalarınızı söyleyerek Gökçeada üzerine biletinizi alıp 10 dakika da karşıya geçebilirsiniz.

Gökçeada Feribot Seferleri ve Saatleri

Gökçeada – Kabatepe feribot seferleri GESTAŞ tarafından düzenlenmektedir.

Yaz sezonlarında GESTAŞ Deniz ulaşım şirketine ait Gökçeada-1 ve Avşa feribotlarından saatsiz olarak karşılıklı yolculuk yapılmaktadır. Kötü hava koşullarına dayanıklı feribotlar tarafından yapılan seferler rahat bir şekilde ulaşım ile sonuçlanmaktadır.

Yaya vatandaşlar için belirlenen deniz otobüsleri ise Çanakkale-Gökçeada, Gökçeada – Çanakkale arasında haftanın belli günleri içerisinde yapılmaktadır. Deniz otobüsü ile yapılan yolculuk 65 dakika sürmektedir.

Gökçeada ulaşım seçenekleri her geçen yıl giderek artan turizm potansiyelini karşılamak üzere alternatifler sunuyor olsa da Gökçeada – Kabatepe feribot seferleri adanın ulaşımında kritik öneme sahip olmayı koruyor. Yeni alınan gemilerle sağlanan Gökçeada ulaşım açısından yalnızca lodosun etkili olduğu zamanlarda iptal edilen seferlerle aksayabiliyor.

Gökçeada Havalimanı ise 2014 yılından itibaren yeterli yolcu trafiğinin sağlanamaması nedeniyle Borajet ve Anadolujet tarafından tarifeli seferlerin iptal edilmesi nedeniyle yaklaşık 5 yıldır atıl olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Cevapla

Your email address will not be published. Required fields are marked *