Gökçeada Tavsiyeleri

Gökçeada içerisinde yazın ve kışın yaşadıkça o adanın ritüellerinden olan ve gelen turistinde yapmadan gitmemesi gerektiği belli başlı olayları Gökçeada tavsiyeleri adı altında sizlere yazmaktayız.

Gökçeada’nın yaşatmış olduğu sakinliği, tarihsel özelliği ve kültürü birçok alanında yaşanmıştır. Gökçeada genel olarak hayvancılığın ve organik tarımın yaşandığı ve genellikle kümes hayvancılığın yanı sıra birçok hayvancılığında yapıldığı cittaslow adasıdır.

Gökçeada’ya geldiğinizde oranın köylülerinin yapmış olduğu meyvesi, organik balı, ev yapımı şarap ve özellikle de saf zeytinyağı alınmalıdır. Bahçeli ve kahvaltı yapabileceğiniz bir yere gittiğinizde köy tereyağıyla birlikte tava içerisinde köy yumurtası kırılarak farklı tatlar içerisinde ulaşılabilmektedir. Tesis bahçesinde taze sebzeler meyveler afiyetle yenilerek farklı tadlara ulaşılmaktadır. Taze eti ve saf rakısıyla birlikte her yerde akşam keyfi yapılmalı. Rum köyleri gezilerek manzaralarda bol bol fotoğraf çekilmelidir. Gökçeada köylerinin meşhur tatlılarından yenilerek tatlının yanında taze yeni çekilmiş dibek kahvesi içilmelidir. Deniz de dalış yapanları ve surf yapanları izleyerek cesaret toplayıp sizlerde tatilin tadını çıkarmalısınız. Şarap içerken günbatımını şarap eşliğinde izlemelisiniz. Tekne turlarına katılarak danslar edin, takla atarak denize atlayın, oltanızı kaptığınız gibi bakir koylara gidin ve balıklarınızı tutun.

Cevapla

Your email address will not be published. Required fields are marked *