Gökçeada Tarım

Dünya üzerinde son zamanlarda hızlıca yayılan ve kimyasal ilaçların gübreleri ile birlikte kullanılmadan doğal tarım içerisine organik bir şekilde gelen Gökçeada, Bakanlıklar tarafından da pilotik şekilde bölge olarak kullanılmaktadır. Gökçeada Kaymakamlığı’nın Organik Zeytinyağı Üretiminin sürekli ve sık sık olarak üstlenildiği bölge de tatil için gelen turistlerin ellerinden kova kova zeytinyağı alarak gitti bilinmektedir. Organik Sofralık ve Şaraplık Üzüm Üretimi olmak üzere üç alan içerisinde başlatmış olduğu projeler ile birlikte amaç; Gökçeada’yı tamamen organik bir şekilde tarım adası haline getirebilmekti, yapılan çalışmalar bütünün de istenilen amaç  yönünde en iyi şekilde organik tarım adası haline getirildi.

Gökçeada içerisinde son yıllarda organik tarımın baş kaldırmasıyla birlikte bal üretimi, organik sofraların hızlanması, ev yapımı şaraplık üzüm olmak üzere üç alan projeler Gökçeada’yı tamamen organik bir ada haline getirmekti. Pek çok köy içerisinde üretilen gıda maddeleri Elta-Ada, Etis ve Ekozey mağazalarında satılmaktadır. Pazar günleri kurulan semt pazarların içerisinde de organik ürünler satılarak sofraların hali güzelleştirilmeye çalışılmaktadır.

Meyve ve Reçeller

Gökçeada ilçesinde anlatılmaya çalışan en önemli şeylerden bir tanesi de Pazar günleri oluşturulan köy pazarları ile satılan meyveler ve reçellerin sofralara girmesi. Yapılan satışlarda ki ürünlerin hepsi organik ve bekletilerek özen içerisinde olduğundan her seferinde satın almak isteyen kişilere en iyi şekilde ürünlere kavuştuğundan Gökçeada’nın meşhur pazarları ünlü olmaktadır. Pazar tezgahlarında genellikle meyve reçellerin çeşitlerinden görerek en iyi şekilde ortaya çıkarmış olmaktadır.

Gökçeada zeytincilik

Zeytinyağı

Mevcut ada içerisinde zeytin üretimine elverişli olan zeytin üretimi yüzyıllar boyu birçok kişi tarafından yetiştirilmeye çalışılmıştır. Yaklaşık olarak 200 bin zeytin ağacı ile birlikte uzun yıllardan beri üretimi yapılan zeytinin sofralara hem zeytin olarak hem de zeytinyağı ile işlendikten sonra sofralara geldiği bilinmektedir. Ada içerisinde 600 yıllık zeytin ağaçlarını da görebilir onların halen nasıl ayakta kalmış olduklarını da en iyi şekilde görebilirsiniz. Ada içerisinde günlük olarak 40 ton sıkma kapasitesi olan ve son sistem kontini Gökçeada zeytinyağı fabrikasıyla İtalyan teknolojili soğuk sıkma fabrikaları bulunmaktadır. Bu fabrikalar Ada içerisinde ki zeytinyağı üretimini arttırarak daha çok kişinin bu tür saf zeytinyağı ürünlerinden faydalanmasını sağlamaktadır.

1 YorumBir Yorum Yazın

  • Gokceada is the largest island in Turkey, in the Aegean Sea northwest of the entrance to the Dardanelles Strait. Gokceada, in Canakkale Province, is Turkey’s largest island.

Cevapla

Your email address will not be published. Required fields are marked *