Gökçeada Scuba Diving

Gökçeada denizinin en önemli özelliklerinden bir tanesi de neredeyse tüm koylarının kirlenmemiş ve bozulmamış olmasından dolayı her koy içerisinde ayrı güzelliklere sahip olmasıdır.

Gökçeada scuba diving açısından oldukça zengin bir coğrafta üzerinde konumlanmıştır. Gökçeada aletli dalış meraklılarının özellikle merak ettikleri resif ve mercan kayalıklarına sahiptir. Kuzey Ege ve Batı Akdeniz’de görülen canlı çeşitliliğinin tamamına ev sahipliği yapan Gökçeada denizleri, scuba diving için oldukça elverişli sulardır. Özellikle farklı koyları ile birlikte deniz müzesini andıran Gökçeada birçok farklı canlının geçiş yolu üzerinde olduğundan dolayı da deniz içerisinde pek çok farklı zengin balık yatakları bulunmaktadır. Gökçeada tarih ve doğal güzelliklerini her adımda göstererek Gökçeada’nın her yerinde sessizliği dinleyerek ve bununla birlikte Gökçeada’nın sadece denizin uslanmaz dalgalarıyla bozulduğu koylarında ve sahillerinde denize girerek yorgunluğunuzun üstesinden gelebilirsiniz. Gökçeada’nın her bölgesinde farklı tatlar alabilir, bir cafe de oturuyorken, kahvesini tadabilir, farklı koylarında farklı şekilde dalışlar yaparak farklı balık türleriyle karşılaşabilir ya da Kefaloz koyunda Birinci Dünya savaşı batık kalıntılarına varabilirsiniz.

İlk Su Altı Parkı Olma Ünvanı

Türkiye’nin ilk su altı parklarından biri olma ünvanının taşıyan Gökçeada sualtı milli parkı, yapılan araştırmalar ile 1999 yılında TÜDAV tarafından park ilan edilmiştir. Adanın yaklaşık olarak kuzeydoğusunda bulunan Kaleköy ve Kuzulimanı bölgelerinin arasında bulunan su altı parkı yapılan dalışlarda en çok merak edilen yerlerden bir tanesi olarak sizlere kapılarını açıyor. Denize dalış yapmış olduğunuzdan itibaren yaklaşık olarak 200 metre açıklığında bir alana sahip olan su altı milli parkı turistlerin en çok merak ettiği alanlardan bir tanesidir. Gökçeada su altı parkının yanı sıra zengin dalış koyları ve dalış okulları ile birlikte dalış yapılacak en ideal yerlerden bir tanesidir. Saros körfezinden başlayarak Gökçeada’ya doğru uzanan bir fay hattının, adanın kuzeyinde büyük bir çukur oluşturması. Gökçeada’da oluşturulan bu çukur sualtının zenginleşmesine olanak sağladığından ötürü, yapılabilecek en güzel aktivite akvaryum gibi olan deniz içerisinde takımlarınızı alıp dalmak, üstelik Gökçeada da belli yerlerde ister profesyonel bir şekilde isterseniz de amatör bir şekilde başlayıp okullarda ders alıp istediğiniz gibi dalmak.

Cevapla

Your email address will not be published. Required fields are marked *