Gökçeada Gezi Rehberi

Tatile gideceğiniz zaman “gidilecek yerler” listesi yapmış olduğunuz zaman en baş sıralara yazacağınız yerlerden biri olan Gökçeada tatilinizi en iyi şekilde değerlendirebileceğiniz mekanlardan bir tanesidir. Gökçeada deyince aklınıza sadece deniz, güneş, kumsallar, gece sofraları ya da gece hayatı gelmesin Gökçeada gezilecek yerleri ile birlikte bir bütün olan muhteşem doğaya sahip bir yer olduğunu sakın unutmayın. Özellikle de dünya çapında oksijeni fazla olan yerlerden bir tanesi olan Gökçeada içerisinde farklı kültür ve mezheplerin buluştuğu eski tarihte de yeri olan muazzam bir yerdir.

Gemi yolculuğuna çıkmış olduğunuz zaman Kuzulimanı’na yanaşarak karşınıza çorak toprak gördüğünüzde Gökçeada’ya gelmişsiniz demektir. Kuzulimanı deniz ulaşımı için kullanıldığından limanın şehrin göbeğine uzaklığı yaklaşık olarak 7 kilometre olarak bilinmektedir.

Gökçeada Uğurlu Plajı

Yön Yön Gökçeada

Gökçeada’nın kuzey tarafına gitmiş olduğunuz zaman herkes tarafından bilinen Kaleköy alanı karşınıza çıkar. Kaleköy merkeze uzaklığı 4 kilometre olarak bilinmektedir. Kaleköy adanın içerisinde aşağı ve yukarı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kaleköy içerisinde bulunan barlar, restaurantlar, oteller ve pansiyonlar ile çay bahçeleri bulunduğundan dinlenmek amacıyla buralarda bulunan yerlerden yararlanabilirsiniz. Aşağı Kaleköy olarak adlandırılan alan balıkçı barınağı ağırlıklı olduğu için çok güzel balık restoranları bulabileceğiniz yerlerdendir.

Kaleköy üzerinden güneye doğru inmiş olduğunuz da karşınıza iki tane köy çıkar. Eski bademli ve Yeni Bademli köyleri gezerek Gökçeada turu atabilirsiniz. Köyde bulunan çeşmeyi görmeden sakın gezinizi bitirmeyin. Kilisenin yanında bulunan eski köy ile Semadirek Adası’na da gün batımında bakmak insana eşsiz bir haz vermektedir.

Gökçeada’nın Güneyi doğru inerken ise karşınıza iskan köyü olan Eşelek çıkmaktadır. Burasının uzaklığı merkeze yaklaşık olarak 10 kilometre olarak hesaplanmıştır. Buraya gelmeden ortaya çıkan baraj gölünde eşsiz manzarayı izleyerek gününüzü geçirebilirsiniz. Gölün mavi bayrak alma ihtimali olduğundan denize girebilirsiniz.

Cevapla

Your email address will not be published. Required fields are marked *