Gökçeada Fiziki Yapısı

Tatil beldelerinin en çok tercih edilen yerlerinden bir tanesi olan Gökçeada birçok farklı özelliğiyle meşhurdur. Birbirinden farklı yapıları ve kalıntılarıyla birlikte farklı şekilde getirmiş olduğu düzenin ortaya çıkarmış olduğu bağlantıyı en iyi şekilde görebileceğiniz Gökçeada coğrafya yapısı ve getirmiş olduğu güzellikler ile birlikte en iyi şekilde turistleri çekebildiği bir ortam olmaktadır. Gökçeada’nın bulundurmuş olduğu Coğrafi yapısıyla birlikte ortaya çıkan birçok özelik en iyi şekilde kullanılmakta ve bu yapılar sayesinde gelen yabancı ve yerli turistlerin oluşumları artmalıdır.

Gökçeada üzerinde oldukça sarp ve engebeli bir arazi bulunmaktadır. Yüksek tepeler ile birlikte oluşan derin vadiler her zamankinden daha farklı bir yapı bürünmüşlerdir. Oluşan dere yatakları ve su havzalarında değerlendirilen ve 1 tanesi baraj olan 5 adet gölet mevuct olmaktadır. Yaklaşık olarak 300 kilometrelik bir alan içerisinde ortaya çıkarılan bu yerleşim alanları bir coğrafya içerisinde çoğu zaman kendinizi bir ada içerisinde değil de aynı şekilde kara üzerinde de hissedebileceğiniz bir ortamdır. Gökçeada çok engebeli bir yaşantısı olduğundan volkanik kütlelerin ortaya çıkarmış oldukları yaşantılardan meydana gelmektedir. Adanın yaklaşık olarak %77’si dağınık bir şekilde kalan %12’si ise engebeli %11’i ise oval şekilde kurulmaktadır. Adanın en yüksek noktası olan Doruk Tepe ise 673 metre yükseklikte bulunmaktadır. 95 km kıyı şeridi uzunluğuna sahip lan ve adanın doğu- batı uzunluğu yaklaşık olarak 29,5 km olarak kuzey ve güney uzunluğu ise 13 kilometre olan ada içerisinde istediğiniz gibi gezintiye çıkabilirsiniz.

Gökçeada – İmroz

İklim ve Bitki Örtüsü

Gökçeada çevresinde tatil yapan kesim Akdeniz iklim tipini kalmış olduğu zaman boyunca hissetmektedir. Zaman zaman etkin olan rüzgarları sayesinde lodos ve poyrazı hisseden bitki örtüsü ile en iyi şekilde tatilin tadını çıkarabilirsiniz. Yaz aylarında sıcaklık ortalama olarak 25 santigrat derece olmaktadır. Kışları kar ve don zamanlamaları görülebilmektedir. Yazları da sıcaktan tertemiz olduğundan yıllara göre yağış miktarınız değişebilmektedir. Gökçeada bitki örtüsü olarak ise orman ve makilik yüksek derece görülebilmektedir. Adada bulunan 30 bin dönüm tarım arazisi ise 7150 dönümden oluşmaktadır.

Cevapla

Your email address will not be published. Required fields are marked *