Gökçeada Festivalleri

Günümüzde kültürel olarak etkileşimler artsın insanlar kaynaşsın ve birçok insan farklı olgularını bir takım nesnelere dayatmış olsun diye Gökçeada adasında da belli zamanlar içerisinde hem rumlara özel hem de türk toplumuna özel festivaller geliştirilmektedir. Gökçeada içerisinde yapılacak olan festivalleri belli zamanlarda yakalayarak birçok farklı duygu içerisine girebilir yeni tatlar keşfedebilirsiniz.

Panaia Panayırı (Meryem Ana Şenliği)

Gökçeada festivalleri içerisinde 14-24 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen Panaia festivalinde Meryem Ana’nın göğe yükselişini kutlamak amacıyla ve yurt dışından gelen Gökçeada’lı Rumların Ada’ya akın etmiş olduğu bir şenlik olarak bilinmektedir. Özellikle de 14-17 tarihleri arasında gerçekleşen festivalde tüm Rumların nüfusları açısından Ada’nın en kalabalık günleri yaşadığı bilinmektedir. Bu festival tarihinde ada içerisinde kalacak yer bulup, yiyecek bulmak gerçekten zorlaşmaktadır. Öncesinden rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.

Adak Kesimi

14-15 Ağustos tarihlerinde Tepeköy ve Dereköy’de yapılan ayın adak kesimleri ile birlikte adak kesimi kazanlar dolusu yemek pişirilmesi ve sonrasında toplucua yenen yemek yeme durumları ilginç resimler vermektedir. Bu resimlerde ortaya çıkarılan ve eğlenceyle birlikte müzik ve danslar eşliğinde festival devam etmektedir. İzleyici olarak veya eğlenceye katılarak sizde keyif alabilir adak kesimi etkinliğine katılabilirsiniz. Hediyelik eşyalar kısmından panayıra destek verip unutulmaz anılarınızın arasına katılabilmelisinizdir.  Bu panayırın gerçekleşmesinden sonra 17 Ağustos günü gerçekleşen Marmaros’daki Yamalı Meryem Manastarında adak ritüeli de farklı bir gözlemlemeyle oluşmaktadır. Bu etkinlik ile birlikte trekking birleştirebilirsiniz.

Cevapla

Your email address will not be published. Required fields are marked *