Gökçeada Ekonomisi

Gökçeada halkı yaz kış ada kültürünün özelliklerinden ve yapısından kaynaklandığından ötürü yaşayan halk da geçimini farklı şekilde çıkartmış olduğu zamanlarda olabilmektedir. Gökçeada ekonomisi, tarım, hayvancılık, balıkçılık ve turizme dayanmış olduğundan farklı şekilde kaynaklar oluşabilmektedir. Tarım alanında yapılan çalışmalarca zeytin, bağcılık ve sebzecilik ön plana çıkmaktadır. Yoğunluktan ötürü kırmızı biber, bostan, ayçiçeği, fasulye, domates ve bamya yetiştiriciliği yapılmaktadır. Meyvelerden bakıldığından elma, kiraz, badem, ceviz ve armut Gökçeada tarafından halk tarafından tarımsal ürünlerden bir tanesidir. Ada içerisinde zeytinyağı imalathanesi ve şarap fabrikaları bulunmaktadır.

Hayvancılık alanında genellikle küçükbaş çalışmaları yapılmaktadır. Adanın içerisinde has imroz koyunu bulunduğundan ve yabani olarak yaşamış olduğunuzdan adanın özel alanlarından bir tanesidir. Adanın süt ihtiyacı da belli başlı büyük baş hayvancılık ile uğraşan kişiler tarafından karşılandığı bilinmektedir. Ada çevresinde birçok mandıralar bulunmaktadır. Ada çevresinde kayıtlı pansiyonlar bulunduğundan yaz aylarında bu rakam 250’yi geçmektedir. Genel olarak yaz aylarında otel ve restaurantlar faaliyetleri göstermektedir.

Gökçeada arıcılık faaliyetleri

Kış aylarında av sezonunun açılmasıyla birlikte Ada’da bir hareketlilik yaşanmaktadır. Konumu itibariyle zengin deniz ürünlerine sahip Ada içerisinde her an taze balık bulabilmekte ve önemli ekonomik değerlere sahip olabileceğiniz yaşantınıza katılabilmeniz önemli olabilmektedir. Ada içerisinde tüketilmeyen balıklar da ada dışından temin edilebilmektedir. Birçok kişi sevmiş olduğu balıkları ada çevresinde bulamayınca dışarından alarak adaya geçiş yapabilmektedir.

Cevapla

Your email address will not be published. Required fields are marked *