Gezi Rehberi-2

Gökçeada Dereköy

Gökçeada sadece denizi, kumu ve restoranları ile ünlü bir yer değil aynı zaman ortaya çıkarmış olduğu tarihi yerler ile de adından oldukça söz ettirmektedir. Gökçeada’ya tatile gelmiş olduğunuz zaman siz ne kadar çabalarsanız çabalayın 1 gün içerisinde tüm adayı gezemeyecek ve kendinizi yeni yerler görecek kadar enerjik hissedemeyeceğinizden tüm adayı gezebilmek amacıyla öncelikle 3-4 günüüzü ayırmanız ve öyle hareket etmeniz gerekmektedir.

Gökçeada gezi rehberi olarak adlandırmış olduğumuz yazımızda Gökçeada’nın yönlerini tarif ederek o yönlerde nereleri gezebileceğinizi sizlere anlatmıştık. Şimdi ki yazımızda ise Gökçeada içerisinde gezmeye devam ederek tatilinizin daha gitmeden nasıl geçeceğinizi zihninizde canlandırabilmeniz açısından oldukça önemli çalışmalar yapabileceksiniz.

Tepeköy ve Zeytinli Barajı

Gökçeada Gezilecek Mevkiler

Kefaloz ve Güzelcekoy mevkileri 1. Dünya Savaşından kalma olan deniz ve kara üssüleri ile ikamet eden askerlerin bulundukları alanlardır. Osmanlı’ya ait olan gemiler bu mevkilerde bağlıyken battıklarından oluşan enkazlardan yeni alanlar meydana geldi. Eski zamanlardan kalma bataklılara hem su üzerinden hem de su altından ulaşabilmeniz oldukça mümkündür.

Aydıncık mevkiinden bulunan Tuz Gölüne girerek cildinizin parlamasını ve rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Birçok hastalığa iyi gelebilmektedir. Tepeköy’den içerilere doğru gitmiş olduğunuz zaman su değirmenlerine ve tepe yamaçların sayısına kadar görülmeye değerli olan yerler mevcuttur. Batı tarafa gitmiş olduğunuz eski bir Rum köyüne rastlayacaksınız. Bu Rum köy ile Dereköy’ün arasında ki mesafe 18 kilometre olduğundan buranın tarihi evleri de görülmeye değer bir şekilde olduğunu unutmayınız.

Gökçeada Köyleri

Dereköy’den devam ederken karşınıza çıkacak olan Şirinköy ve Uğurluköy’leri ile aralarında ki mesafe plajları ve deniz turizmleri açısından önemli bir yere sahip olabilmektedir. Burada da Ada’nın önemli konaklama yerleri mevcut olduğundan Türkiye’nin en batısında ki yerden Güneş’i seyredebilirsiniz.

Gökçeada Marmaros Şelalesi

Gökçeada ve Kültür Zenginlikleri

Gökçeada avcılık bakımından da zengin olduğundan av sezonlarının içerisinde Türkiye’nin en önde gelen avcılık yerleri ile iyi bir şekilde avcılık gerçekleştirebilirsiniz. Ada içerisinde yoğun olarak keklik, tavşan, bıldırcın, sığırcık, yaban ve ördek ile kazlar bulunmaktadır. Gökçeada’yı bir motor kiralayıp gezme fırsatı mutlaka yakalamalısınız. Birbirinden değişik, güzel ve huzurlu el değmemiş koylar ile karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz. Rumların düzenlemiş oldukları özel gecelere de tanık olabili en iyi şekilde faydalanabilirsiniz.

Cevapla

Your email address will not be published. Required fields are marked *